yandex

B ehliyeti olanlar dikkat! Artık 125 cc motosiklet kullanabileceksiniz!

GÜNDEM (MG) - Milli Gazete | 10.02.2024 - 13:05, Güncelleme: 10.02.2024 - 13:05 1191 kez okundu.
 

B ehliyeti olanlar dikkat! Artık 125 cc motosiklet kullanabileceksiniz!

Binlerce B ehliyet sahibinin beklediği kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık B ehliyeti olanlar 125 cc motosiklet kullanabilecek. Peki B ehliyetle 125 cc motosiklet kullanabilmek için gereken şartlar neler? İşte detaylar..

Akaryakıt fiyatlarının artması, hızla yükselen döviz kuru ve enflasyon rakamları vatandaşı daha uygun bir tercih olan motosiklet kullanımına yöneltmişti. Hatta Türkiye'de ilk kez trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı otomobil rakamlarını geride bırakmıştı. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve çok sayıda vatandaş tarafından merakla beklenen B ehliyeti olanların 125 cc motosiklet kullanabilmesine yönelik Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yasal çerçeve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Söz konusu karara göre B ehliyet süresini 2 yıl dolduran sürücüler artık 125 cc motosiklet kullanabilecek.  Söz konusu yönetmelik şartları şu şekilde sıralandı: Yönetmelikteki şartlar şöyle:  "B sınıfı sürücü belgesi ile deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte iki tekerlekli araçları kullanacaklar için aranan sağlık şartlarını taşımak, Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde 2918 sayılı Kanuna istinaden daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak, koşullarıyla Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde bu fıkrada belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere ülkemiz sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilir. Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimî olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir.”  
Binlerce B ehliyet sahibinin beklediği kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık B ehliyeti olanlar 125 cc motosiklet kullanabilecek. Peki B ehliyetle 125 cc motosiklet kullanabilmek için gereken şartlar neler? İşte detaylar..

Akaryakıt fiyatlarının artması, hızla yükselen döviz kuru ve enflasyon rakamları vatandaşı daha uygun bir tercih olan motosiklet kullanımına yöneltmişti. Hatta Türkiye'de ilk kez trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı otomobil rakamlarını geride bırakmıştı.

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve çok sayıda vatandaş tarafından merakla beklenen B ehliyeti olanların 125 cc motosiklet kullanabilmesine yönelik Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yasal çerçeve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Söz konusu karara göre B ehliyet süresini 2 yıl dolduran sürücüler artık 125 cc motosiklet kullanabilecek. 

Söz konusu yönetmelik şartları şu şekilde sıralandı:

Yönetmelikteki şartlar şöyle: 

"B sınıfı sürücü belgesi ile deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak,

Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte iki tekerlekli araçları kullanacaklar için aranan sağlık şartlarını taşımak,

Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde 2918 sayılı Kanuna istinaden daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak, koşullarıyla Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde bu fıkrada belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere ülkemiz sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilir. Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimî olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bolbolhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.